Ortak makyaj malzemesi kullananlar dikkat! 4-5 saatte bulaşıyor…

Ortak makyaj malzemesi kullananlar dikkat! 4-5 saatte bulaşıyor…, Herkese Merhabalar kıymetli kadın takipçilerimizi bu paylaşımımızda Ortak makyaj malzemesi kullananlar dikkat! 4-5 saatte bulaşıyor… başlığı altında sizlerin güzelliğinize ve sağlığınıza iyi gelecek bir yazı ile bilgi sahibi olmanızı istedik.. Ortak makyaj malzemesi kullananlar dikkat! 4-5 saatte bulaşıyor… ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri yazımızın detayında bulacaksınızdır.

Ortak makyaj malzemesi kullananlar dikkat! 4-5 saatte bulaşıyor…

Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsün özellikle göz ve dudak makyajında kullanılan ürünlerden bulaşabileceğini söyleyerek, güzellik merkezlerine gidenlere ikazlarda bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, DHA’ya yaptığı bilgilendirmede, koronavirüsün özellikle göz ve dudak makyajında kullanılan ürünlerden bulaşabileceğini söyleyerek, bu hususta ikazlarda bulundu. Virüsün kozmetik ürünlerinde 4-5 saat süreyle canlı kalabildiğini söyleyen  Ceyhan, “Makyaj malzemelerini insan eli gibi düşünün. Bir kişide virüs yer alıyorsa elini ağzına veya burnuna götürdüğünde o eline bulaşacaktır. Sadece ruj için değil parfümler, göz makyajı için kullanılan kozmetik ürünlerin ortak kullanımı risk taşıyor. Kesinlikle böyle bir zamanda bu biçimde makyaj malzemesi değişimi risklidir. Virüs orada bir süre canlı kalabiliyor. Canlı kaldığı sürede bir başkası alıp ağzına, burnuna sürerse yalnızca ruj için değil parfümler dahil bir çok makyaj malzemesinde olabilir. Göz makyajı malzemelerinden bulaşma da söz konusu” diye konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan, bu sürede makyaj malzemesi değişiminin riskli olduğunu vurgulayarak, “Ortak kullanılan tester’ların olmaması gerekir. Temas edilen şeylerin paylaşılmaması lazım. Güzellik merkezlerinde kullanılanların hepsinin steril olması lazım. Tek kullanımlık olması lazım. Yoksa onun birkaç müşteriye birden 4-5 saat içinde kullanılması virüs bulaştırabilir. Önemli olan paylaşılmasını engellemek. Kişiler kendi güvenliği için makyaj malzemelerini kendileri götürebilir. Gittikleri yerde böyle bir ayarlama yapılabilir. Kuaförlerde müşteriye özel temizlenmiş steril olan paketler açılıyor. Virüs saçta canlı kalmaz uzun süre. Önemli olan kuaförlerde kozmetik ürünler ve bir de saç kurutma, fön makineleri eğer virüs taşıyorsa hava akımı oluşturarak daha uzak müşteriye götürebilir. Onun dışında bu gibi yerlerde riskler var, temas edilen yerler sebebiyle. Bunları azaltmak için müşteri ve sahiplerinin dikkatli olması lazım” dedi.

About admin

Check Also

tubidy mobile musica gratis para descargar mp3 – 2021

tubidy mobile musica gratis para descargar mp3 – 2021 tubidy mobile musica gratis para descargar …

Leave a Reply