Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olur? Kurdeşen nasıl geçer?

Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olmaktadır? Kurdeşen nasıl geçer?, Herkese Merhabalar kıymetli kadın takipçilerimizi bu paylaşımımızda Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olmaktadır? Kurdeşen nasıl geçer? başlığı altında sizlerin güzelliğinize ve sağlığınıza iyi gelecek bir yazı ile bilgi sahibi olmanızı istedik.. Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olmaktadır? Kurdeşen nasıl geçer? ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri yazımızın detayında bulacaksınızdır.

Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olmaktadır? Kurdeşen nasıl geçer?

Toplumumuzda sık görülen, en fazla da yenilen gıdaların yol açtığu kurdeşen hastalığı ile ilgili çok fazla kulaktan dolma bilgi yer alıyor. Özellikle bulaşıcı olduğu hususunda internet üzerinde çok bilgi dolaşıyor. Lakin kurdeşen hastalığı bulaşıcı değildir. Ürtiker kurdeşen nedir? Kurdeşen neden olmaktadır? Kurdeşen nasıl geçer? ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberimizde bulacaksınızdır.

Kurdeşen diğer bir adı ile ürtiker, kabarık, kızarık ve kaşıntılı döküntüler ile kişiliğize bir cilt hastalığıdır. Çok eski senelerdan ibu yana halk içinde görülen kurdeşenin tanısı dermatolojik muayene ile konulmaktadır. En büyük belirtisi kaşıntı olan kurdeşen bebek ve çocuklarda da görülebiliyor. Yüz dahil vücudun tüm bölgelerinde görülebilen kurdeşen, kesinlikle bulaşıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Cilt kızarıklığı, ciltte şişlik ve kaşıntıyla kendisini gösteren kurdeşen doğru tedavi edildiğinde 24 saat arada birse daha uzun sürebiliyor. Tıbbi adıyla ürtiker ciltte aniden ortaya çıkabilir. Döküntülerin boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre içinde değişebilir ve birleşerek daha büyük çaplı döküntüler oluşturabilir.

Vücut içinden veya dışarıdan gelebilecek çeşitli uyaranlarla tetiklenen kurdeşen alerjik mekanizmalar yoluyla, bazıları iltihabi enfeksiyonlar sırasında yahut ardından, diğerleri ise soğuk, sıcak, basınç ve efor gibi fiziksel etkiler artmasına neden olabilir. 

KURDEŞEN CİLT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Dudaklar, göz çevresi ve genital bölge dahil olmak üzere vücudun her yerinde ten rengi veya kırmızı renkte kabarcıklar çıkması,

– Kaşınma isteği,

– Dudak ve göz kapaklarında şişme.

Kronik spontan ürtikeri tetikleyen gıdalar:

  • Fındık, fıstık gibi kuruyemişler
  • Midye, yengeç, kabuklu deniz ürünleri, balık
  • Muz, kivi, çilek başta olmak üzere meyveler, domates, ıspanak, patlıcan, enginar, bezelye, mantar, biber, turşular
  • Yumurta.

KURDEŞEN YA DA ÜRİTİKER TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastanın yediği bir besin ürtikere neden oluyorsa, bu besinin hasta aracılığıyla tüketilmesi yasaklanır. Bunun ardından bir ilaç sebebiyle ortaya çıkmışsa, alakalı ilaç doktor aracılığıyla kesilir. 

KURDEŞEN TEDAVİSİ İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM

MAYDANOZ

Bir demet maydanozun suyunu çıkararak, domates veya havuç suyuyla karıştırarak içebilirsiniz. Bu, histamin düzeysini düşürerek semptomların yarattığı hastalıkları azaltabilir.

ZENCEFİL

250 gram zencefili dört litre oda sıcaklığındaki suya koyup 5-10 dakika kadar bilave edin. Oluşan bu solüsyonu banyo küvetine doldurarak özellikle kurdeşen oluşan bölgelere değecek biçimde suyun içine girin. Bir süre bekledikten sonra vücudunuzu ılık su ile durulayın.

PAPATYA

Kurdeşen nasıl tedavi edileceğinde papatya çayı kullanımı iki ucu keskin bıçak gibidir. Doğal bir antihistaminik olan papatya, bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olarak histamin düzeysinin aşırı yükselmesine ve ürtikerin artmasına neden olmaktadır. Eğer papatyaya alerjiniz olmadığından eminseniz, demlediğiniz papatya çayını banyo suyunuza katarak kurdeşen oluşmuş bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

About admin

Check Also

tubidy mobile musica gratis para descargar mp3 – 2021

tubidy mobile musica gratis para descargar mp3 – 2021 tubidy mobile musica gratis para descargar …

Leave a Reply